Τελετή λήξης 1ης σειράς 2022-23

Στις 13 Μαίου 2023 υποδεχτήκαμε τους καλεσμένους μας στην τελετή λήξης της 1ης σειράς του Νέου Εκπαιδευτικού Προγράμματος «Επιχειρηματικότητα του Μέλλοντος για Νέους και Εφήβους». Κοντά μας ήταν:

• 59 μαθητές και μαθήτριες δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
  • Η 3μελής επιτροπή που αξιολόγησε τις παρουσιάσεις επιχειρηματικών ιδεών:
    • Η Ναταλί Βαγιωνή, Διευθύνουσα Σύμβουλος Fresh Line
    • Η Μάγκυ Κοντού, Συνιδρύτρια της SimpleApps
    • Δέσποινα Αδαμοπολούλου, συνιδρύτρια Hearthy
  • Γονείς που συνόδευαν τους μαθητές και τις μαθήτριες
  • Η Μελίνα Ταπραντζή που μαζί υλοποιούμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα.
  • Αγαπημένα άτομα που συνεισέφεραν άμεσα ή έμμεσα στο Πρόγραμμα

Συναντηθήκαμε για 2η φορά δια ζώσης, αλλά μοιραστήκαμε 12 2ωρα διαδικτυακά μαθήματα επιχειρηματικότητας. Μιλήσαμε για εργαλεία αξιολόγησης ιδεών, θέματα βιωσιμότητας, μηδενικού αποτυπώματος, μάρκετινγκ, τεχνολογίας και επιχειρηματικότητας σε τομείς δραστηριότητας, όπως υπηρεσίες και εμπόριο. Συζητήσαμε τι συμβαίνει στον κόσμο των επιχειρήσεων και απολαύσαμε εξαιρετικούς καλεσμένους-επιχειρηματίες που συνδέθηκαν εικονικά για να μας γεμίσουν εμπειρίες.

Η τελετή λήξης περιλάμβανε

• 2λεπτες παρουσιάσεις επιχειρηματικών ιδεών
  • χρόνο φαγητού και δικτύωσης
  • απονομή βραβείων και πιστοποιητικών κατάρτισης

Οι απόφοιτοί μας επίλεξαν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που εμπλουτίζει με μοναδικό τρόπο το βιογραφικό τους σημείωμα. Η επιλογή τους δείχνει φιλόδοξη ματιά στο μέλλον και μοναδική ευκαιρία να αντιληφθούν νωρίτερα από το αναμενόμενο ένα Πανεπιστήμιο με τεχνογνωσία στην επιχειρηματικότητα!

Ελπίζω ολόψυχα να γίνει το πρόγραμμα για κάθε απόφοιτο και απόφοιτη σημείο αναφοράς για επιλογές σπουδών και επαγγελματικής καριέρας στο μέλλον. Στέλνω ξανά τα θερμά μου συγχαρητήρια σε όλους και όλες!!!

Η επιστημονικά υπεύθυνη

Ελένη Σαλαβού

Αναπλ. Καθηγήτρια ΟΠΑ

Recommended Post

ΚΑΝΕ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΟΝΕΙΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΟΥ

Εξασφάλισε τη θέση σου στο πρόγραμμα!
Κάνε τώρα την αίτησή σου.
Περιορισμένος αριθμός συμμετεχόντων.

ΚΕΔΙΒΙΜ/ΟΠΑ